رسانه بررسی برترین بازی ها و اپلیکیشن های روز

ﺎﻫ ﻦﺸﯿﻜﯿﻠﭘﺍ ﻭ ﺎﻫ ىﺯﺎﺑ ﻦﯾﺮﺗﺮﺑ ﻭ ﻦﯾﺮﺗ ﺯﻭﺮﺑ ﯽﺳﺭﺮﺑ ﻭ ﺪﻘﻧ ﺖﯾﺎﺴﺑﻭ

نقد و بررسی بازی اندروید Asphalt 9

Asphalt 9: Legends یک بازی موبایلی بسیار هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده در سبک ریسینگ است . زمانی که صحبت از بازی‌های مسابقاتی تلفن های همراه می‌شود، اولین اسمی که به ذهن همه ما می‌رسد، نام سری بازی های Asphalt کمپانی گیم‌لافت است. با این که بازی‌هایی چون Need for Speed یا Real Racing هم روی گوشی‌‌های موبایل منتشر شده‌اند و از قضا برخی نسخه‌هایشان هم کیفیت بسیار بالایی داشتند، اما سری آسفالت مجموعه ‌ای است که در تمام طول مدت انتشارش، روی موبایل بسیار خوش درخشیده و نسخه‌های مختلف آن با گیم‌پلی جذاب و طراحی‌های عالی، همواره مورد استقبال بازیکنان قرار گرفته‌اند. حال نسخه جدید این سری یعنی Asphalt 9: Legends  منتشر شده است و در این مطلب این بازی اندروید و آیفون را بررسی خواهیم کرد.


می توان گفت که Asphalt 9: Legends به طور کلی، ادامه‌دهنده حس و حال همیشگی این مجموعه خوش نام می باشد. به این صورت که شما در این بازی وارد مسابقات مختلف خواهید شد و به مرور زمان، می‌توانید ماشین‌های جدیدی باز کنید یا ماشین‌های فعلی‌تان را تقویت کنید و پس از مدتی در مسابقات چندنفره و آنلاین شرکت کنید و با بازیکنان واقعی رقابت کنید. در این بین در Asphalt 9: Legends، با تجربه‌ای رو‌به‌رو هستیم که اگرچه بی‌نقص نیست و از قضا یک مشکل بزرگ دارد اما با وجود این مسائل، گیم‌ لافت باز هم بازی خلق کرده که می‌توان زمان خیلی زیادی را صرف تجربه آن کرد بدون این که از آن خسته شوید ، و از مسابقه دادن با ماشین‌های گران قیمت در محیط‌های بسیار چشم ‌نواز در حالی که موسیقی‌های فوق‌العاده‌ای هم در پس‌زمینه پخش می‌شوند، لذت برد. در واقع Asphalt 9: Legends، یادآور حس و حال بهترین بازی‌های ریسینگ آرکید است و اوقاتی را به یادمان می‌آورد که مثلا روی پی‌سی برای ساعت‌های طولانی مشغول بازی کردن Need for Speed Most Wanted می‌شدیم و از شرکت در مسابقات مختلف یا باز کردن و خریدن ماشین‌های جدید لذت می‌بردیم. 


در بند قبلی به اینکه Asphalt 9: Legends یک مشکل اساسی دارد اشاره کرده بودیم و پیش از اینکه بیش‌تر به این مشکل بپردازیم، باید کمی از کنترل‌های بازی صحبت کنیم. در Asphalt 9: Legends، شما می‌توانید به سبک اکثر بازی‌های ریسینگ موبایل، ماشین را با استفاده از سنسور‌های گوشی و چرخاندن آن به طرفین کنترل کنید. همچنین کلید‌هایی هم برای استفاده از قابلیت نیترو یا دریفت‌زدن در بازی تعبیه شده‌اند که بسیار هم در دسترس هستند و استفاده از آن‌ها راحت است. اما این تنها گزینه موجود برای رانندگی کردن در این بازی نیست و شاهد چند سبک کنترل دیگر از جمله حالت Touch Drive هستیم که مشکل مورد‌بحث ما هم به همین حالت مربوط می شود. در حالت Touch Drive، شما به جای اینکه کنترل فرمان ماشین را در اختیار داشته باشید، بیش‌تر یک نظاره‌گر هستید و ماشین، به صورت خودکار حرکت می‌کند و با رسیدن به پیچ‌ها هم به شکل درستی می‌پیچد و آن را رد می‌کند. این وسط شما فقط کافی است از کلید‌های دریفت و نیترو استفاده کنید یا زمانی که به چند راهی‌ها می‌رسید، با انتخاب یکی از جهت‌ها باعث شوید تا ماشین به آن طرف حرکت کند. 

این حالت به خودی خود گزینه بدی نیست و حتی باعث می‌شود تا در شرایطی که امکان کنترل بازی با دو دست را ندارید هم بتوانید به راحتی Asphalt 9 را تجربه کنید. اما مشکل ذکر شده از جایی شروع می‌شود که پس از گذشت مدتی و کسب تعداد پرچم مورد‌ نیاز، بخش چندنفره بازی برای شما فعال می‌شود و با این امید که قرار است رقابت‌های جذابی را با سایر بازیکنان داشته باشید، وارد این بخش می‌شوید. در عین ناباوری، حالت Touch Drive در حالت چندنفره بازی هم در دسترس قرار دارد و این، بدین معنی است که مهارت شما در کنترل ماشین در این بخش تقریبا کم‌ترین اهمیت ممکن را دارد و چیزی که باعث می‌شود تا شما برنده یا بازنده مسابقات چندنفره باشید، صرفا این مورد است که تا چه حد ماشین‌تان را ارتقا داده‌اید و چقدر ماشینتان قدرت دارد! چون خودتان تصور کنید که وقتی دیگر کنترل کردن ماشین اهمیت چندانی نداشته باشد و مواردی مثل از مسیر خارج شدن یا برخورد ماشین‌ها به دیواره‌ها را که باعث کاهش سرعت آن‌ها می‌شود مشاهده نکنیم، دیگر مهارت رانندگی بازیکنان که یک امر مهم در یک بازی ریسینگ است، کم‌ترین اهمیت را در بازی پیدا می‌کند و تقریبا هر بازیکنی که ماشین قوی‌تری داشته باشد، می‌تواند برنده مسابقات چندنفره Asphalt 9 باشد. 

درست است که این مشکل در بخش تک‌نفره بازی وجود ندارد اما باعث شده است تا بخش چندنفره بازی، کاملا از یک مسابقه مهارت‌محور، به مسابقه‌ای تبدیل شود که کیفیت ماشین در آن حرف اول را می‌زند و نتیجه این امر، این است که پس از گذشت مدتی بخش چندنفره بازی کاملا جذابیتش را برای شما از دست می‌دهد و به احتمال زیاد بی خیال آن می شوید و به سراغ همان بخش تک‌نفره بازی خواهید رفت . این شرکت می‌توانست به کل قابلیت Touch Drive را از بخش چندنفره بازی حذف کند و آن را مبتنی بر همان سبک کنترل‌های همیشگی بازی‌های ریسینگ توسعه بدهد و یا اینکه می‌توانست کاری کند که بازیکنانی با کم‌ترین اختلاف ممکن در سطح ماشین‌ها با یکدیگر رقابت کنند تا شاهد مسابقات رقابتی‌تری در بخش چندنفره بازی باشیم تا به این مشکل برخورد نکنیم

در یک بازی ماشینی خوب ، مهم‌ترین نکته این است که آیا بازی آن حس رانندگی با یک ماشین سریع و قوی را به مخاطب منتقل می‌کند یا خیر و خب جواب به این سوال در مورد Asphalt 9، کاملا مثبت است. البته درست است که در این بازی، تفاوت زیادی بین ماشین‌ها وجود ندارد اما در مجموع رانندگی با ماشین‌های بازی آن حس هیجان را به‌خوبی به بازیکن منتقل می‌ کند. این مساله حتی زمانی که از کنترل‌های Touch Drive استفاده می‌کنید هم وجود دارد و در حالت‌های کنترل دستی هم بیش‌تر به‌چشم می‌آید.

Asphalt 9 یک بازی موبایل رایگان است و همین مساله کافی است تا پیش از تجربه بازی، ناخودآگاه این نگرانی به سراغ‌مان بیاید که شاید در این بازی هم شاهد حالت Pay To Win باشیم؛ اتفاقی که برای خیلی از بازی‌های رایگان که حالت رقابتی دارند، می‌افتد. درست است که Asphalt 9 کاملا هم از خطر این مشکل در امان نمانده و به دلیل همان مشکلات بخش چندنفره که پیش‌تر به آن‌ها اشاره داشتیم هر گیمری که بتواند زودتر ماشین بهتری برای خودش دست و پا کند شانس بیش‌تری برای برنده شدن در مسابقات چندنفره دارد، اما در واقع شما تنها با بازی کردن Asphalt 9 هم می‌توانید پک‌های مختلفی به‌دست بیاورید که داخل آن‌ها، کارت‌های مربوط به ماشین‌ها یا جوایز دیگر به تعداد کافی وجود دارند. انجام مراحل هم یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌توانید پول بیش‌تری به‌دست بیاورید و مثلا با اینکه با شرکت در مسابقات باید یکی از بنزین‌های ماشین‌تان را مصرف کنید و با تمام شدن بنزین باید برای شارژ شدن آن صبر کنید یا به سراغ شارژ کردن دستی آن با استفاده از پول درون بازی بروید، ولی حتی این مورد هم در بازی به یک مشکل تبدیل نمی‌شود؛ چرا که اولا با تمام شدن سوخت یکی از ماشین‌هایتان می‌توانید به سراغ ماشین دیگر بروید و ثانیا مدت زمانی که باید برای شارژ شدن سوخت ماشین صبر کنید آنقدر زیاد نیست که آزاردهنده شود. 

در مجموع، Asphalt 9 یک بازی بی‌نقص نیست؛ قابلیت Touch Drive در بخش چند نفره بازی باعث شده تا حس و حال رقابتی این قسمت بسیار کم‌رنگ شود و بازیکنانی که ماشین‌های بهتری دارند شانس به مراتب بیش‌تری برای برنده شدن داشته باشند. با این حال حالت تک‌نفره جذاب با مراحل بسیار متنوع، طراحی عالی ماشین‌ها و مسیر‌های مسابقه، وابسته نبودن بازی به خرید‌های درون برنامه‌ای و گرافیک و موسیقی‌های عالی از جمله ویژگی هستند که تجربه Asphalt 9 روی گوشی‌های موبایل را بسیار لذت‌بخش می‌کنند و باعث می‌شوند تا بتوانید برای مدت زمان خیلی طولانی و تقریبا در هر زمان و مکانی این بازی ماشین سواری را تجربه کنید و از هیجانی که به‌تان ارائه می‌کند نهایت لذت را ببرید. 

شما ویوسایدی های عزیز می توانید این بازی را از پلی استور دانلود کردده و از آن لذت ببرید

قبلی «
بعدی »

برنامه نویس ، بازی ساز ، طراح انواع گرافیک و طراح وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =